T:RAF - Twój: Rozwój, Aktywność, Forma

Dofinansowanie z Unii Europejskiej

Projekt współfinansowany
ze środków Unii Europejskiej
w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Kapitał Ludzki Narodowa Strategia Spójności
Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich
Unia Europejska Europejski Fundusz Społeczny
NiedobczyceNiewiadomNiedobczyceNiewiadomNiedobczyceNiedobczyce - Niewiadom
Jesteś tutaj: Strona główna » Galeria

Otwarty Halowy Turniej Piłki Nożnej w Niedobczycach (17 grudnia 2011)

Puchar T:RAF został w Niedobczycach


Dzisiaj w sobotę 17 grudnia 2011 roku w sali gimnastycznej Gimnazjum nr 11 w Rybniku – Niedobczycach przy ulicy Górnośląskiej 158 odbył się Otwarty Turniej Halowy piłki nożnej chłopców prowadzony przez Stowarzyszenie RKP Szkółkę Piłkarską ROW Rybnik w ramach projektu „T:RAF - Twój: Rozwój, Aktywność, Forma” realizowanego, w partnerstwie z Ośrodkiem Pomocy Społecznej (lider) oraz Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Rybnika Boguszowic „17-tka” oraz Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych, z pilotażowego programu rewitalizacji społecznej współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w Europejskiego Funduszu Społecznego.


Do turnieju zgłosiło się 7 zespołów (chłopcy rocznika 1996 i młodsi): Chlorowodór Brzeźnica (dzika drużyna złożona z uczniów Gimnazjum nr 11 w Rybniku), Drużyna Gwiazd (również dzika drużyna z Niedobczyc), Naprzód Rydułtowy, Dąb Gaszowice, RKP Rybnik r. 1996, RKP Rybnik r. 1997 i drużyna uczestników projektu T:RAF złożona z chłopców zamieszkujących zarówno Rybnik Niedobczyce, jak i Niewiadom.

 

W wyniku sportowej rywalizacji, rozgrywanej systemem meczu każdy z każdym, po 6 spotkaniach zwycięzcami okazał się zespół z Niedobczyc: „Chlorowodór Brzeźnica” (niestety nie poznałem przyczyn tej nazwy), który zgromadził 14 punktów, strzelając 13 bramek i tracąc 3. Chłopcy w składzie: Błażej, Dominik i Beniamin Pyszny, Bartek Smołka i Bartek Semeniuk wygrali w tym minimalnym liczebnie składzie pozbawionym zmian 4 spotkania i dwa zremisowali.

Drugą pozycję zajęła kolejna drużyna „niegościnnych” gospodarzy z Niedobczyc pod nazwą „Drużyny Gwiazd”, która zgromadziła 10 punktów, 3 –krotnie wygrywając, raz remisując i dwukrotnie przegrywając; strzelając za to najwięcej bramek w turnieju bo: 15, przy 8 straconych. Trzeba jednak nadmienić, że zgodą organizatorów w zespole wystąpili starsi chłopcy z rocznika 1995; w tym świetnie spisujący się na bramce Kamil Tomiuk i strzelec 5 bramek Mateusz Ciepły (też uczestnicy projektu T:RAF).
Trzecie miejsce zajął zespół RKP ROW Rybnik r. 1996 gromadzący w sumie 8 punktów z dorobkiem bramek 4 – 4 i z bilansem dwóch wygranych, remisów i porażek. O niskiej skuteczności mogła zaważyć niezdecydowana bramkarza Mateusza Mazura, który występy na bramce przeplatał z grą w ataku.

Czwartą pozycję zajął zespół Naprzodu Rydułtowy z podobnym dorobkiem 8 punktów, równie remisowym bilansem bramek 9 -9 i podobnym bilansem meczów jak RKP; lecz o niższej pozycji zdecydowała porażka w bezpośrednim pojedynku zainteresowanych drużyn.
Piątą pozycję zajęli najmłodsi na turnieju chłopcy RKP Rybnik rocznik 1997, którzy dzięki ambitnej postawie na boisku zdobyli 6 punktów, strzelili 6 bramek i 8 stracili. Raz wygrali, trzy razy zremisowali i tylko dwa razy schodzili z boiska jako przegrani.
Na 6 pozycji uplasował się zespół Dębu Gaszowiec z 5 punktami dorobku, bilansem bramek 5 -9; jedną wygraną, dwoma remisami i trzema porażkami. Chłopcy z Gaszowic jednak rocznikowo składali się z 15 i 14 –latków.
Tabelę zamknął zespół T:RAF – u z 4 punktami i bilansem 3 – 14. Jednak mieszana drużyna z Niedobczyc i Niewiadomia przegrała tylko dwa mecze i 4 razy zremisowała. Piłkarsko więc nie ustępowali rywalom, zabrakło chyba jednak zgrania i umiejętności strzeleckich. Ważny jednak był wspólny występ uczestników projektu z obydwóch dzielnic, którzy biorą udział w zajęciach sportowych i edukacyjnych realizowanych przez RKP ROW Rybnik.

 

W trakcie turnieju został rozegrany pokazowy mecz trenerów i opiekunów zespołów uczestniczących w turnieju, którego celem było propagowanie kultury sportu i rekreacji wśród młodzieży. Spotkanie wysoko wygrał zespół trenerów RKP Rybnik, który mimo wyższego wieku na boisku, potrafili pokazać, że nie przypadkiem przed laty grali w rybnickich zespołach piłkarskich.
Nie pomogło wzmocnienie drużyny przeciwnej przez koordynatora projektu z ramienia OPS-u Pana Mirosława Górki.
Na boisku wystąpili w obydwóch drużynach: trenerzy zespołów uczestniczących w turnieju: Grzegorz Jordan (Naprzód Rydułtowy), Jacek Widenka (Dąb Gaszowice), Zdzisław Marszolik (Gimnazjum nr 11), Jakub Brychcy (RKP r. 1997), Bogusław Lalko (RKP ROW – T:RAF); jak również: Dariusz Widawski (trener koordynator GMS w Rybniku) i Gabriel Cyrulik – organizatorzy turnieju; natomiast z ramienia RKP ROW: Stanisław Jaszczuk (Prezes RKP), trenerzy: Czesław Holona i Tadeusz Cichecki.
Zza linii bocznej przyglądał się Prezes Energetyka ROW Rybnik Grzegorz Janik; jak również odwiedzający nasz turniej radny miasta Rybnika z Niedobczyc pan Henryk Ryszka, który obiecał, że następnym razem wystawi awizowaną wcześniej drużynę dzielnicy. Tym razem okres barbórkowo – świąteczny zdecydował o takim składzie drużyn w czasie tego spotkania pokazowego.
Na koniec prezes RKP Szkółki Piłkarskiej ROW Rybnik pan Stanisław Jaszczuk wręczył nagrody zwycięzcom i podziękował młodzieży za udział w turnieju. Podkreślił rolę sportu wśród młodzieży i zachęcił do dalszego uprawiania piłki nożnej, niezależnie czy w klubie sportowym, czy wśród rówieśników w czasie wolnym.

 

Dla realizatorów projektu T:RAF ważne było zgromadzenie takiej liczby dzieci na ładnej sali sportowej gimnazjum w Niedobczycach, gdzie pokazaliśmy, że śmiało się mogą odbywać podobne imprezy sportowe o zasięgu lokalnym, jak i ponaddzielnicowym. Z tego powodu podziękowania się należą dyrektorowi Gimnazjum nr 11 w Rybniku Panu Adamowi Więckowskiemu za udostępnienie szkoły do tego celu.

 

Podziękowania składam również organizatorowi turnieju Panu Dariuszowi Widawskiemu, który część kariery piłkarskiej spędził w Niedobczycach i później w nieodległych Rydułtowach; oraz trenerom uczestniczącym w realizacji projektu T:RAF – Bogusławowi Lalce i Jasiowi Janik.

 

Do zobaczenia w przyszłym roku na podobnej imprezie sportowej realizowanej w ramach programu T:RAF tym razem już na otwartym powietrzu.

Gabriel Cyrulik - koordynator RKPNewsletter

Zapisz się do newslettera, a prześlemy Ci najnowsze informacje o projekcie!

 

 

Newsletter

Kontakt

Ośrodek Pomocy Społecznej

44-200 Rybnik

ul. Żużlowa 25

tel. +48 32 422 11 11 w. 35

Mirosław Górka - koordynator

e-mail:koordynatorops@trafrybnik.pl

biuro projektu:

e-mail:biuroops@trafrybnik.pl

Program UE

  • Kapitał Ludzki Narodowa Strategia Spójności
  • Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich
  • Unia Europejska Europejski Fundusz Społeczny

Strona Internetowa Bez Barier
Serwis spełnia wytyczne dostępności WAI:AA (WCAG 1.0 Priority 2) oraz Section 508