T:RAF - Twój: Rozwój, Aktywność, Forma

Dofinansowanie z Unii Europejskiej

Projekt współfinansowany
ze środków Unii Europejskiej
w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Kapitał Ludzki Narodowa Strategia Spójności
Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich
Unia Europejska Europejski Fundusz Społeczny
NiedobczyceNiewiadomNiedobczyceNiewiadomNiedobczyceNiedobczyce - Niewiadom
Jesteś tutaj: Strona główna » Media o nas

Młodzi z Niedobczyc i Niewiadomia mają trafa (rybnik.com.pl, 05 lutego 2012)

NiewiadomNiewiadom

Do końca listopada w Niedobczycach i Niewiadomiu potrwa realizacja projektu „T:RAF: Twój: rozwój, aktywność, forma”, którego celem jest rewitalizacja społeczna pogórniczych dzielnic i zachęcanie młodych ludzi do wiązania z nimi swoich planów zawodowych i życiowych.

– W Rybniku, jak i innych śląskich miastach istnieją miejsca opuszczone przez przemysł. Wiele z nich ma potencjał, by stać się na nowo miejscami stworzonymi dla ludzkiej aktywności, czyli zamieszkania, pracy, spędzania czasu wolnego. Renowacja budynków, remont chodnika czy drogi nie gwarantują jednak ożywienia takich okolic. Trzeba przede wszystkim przyciągnąć ludzi do odnowionej przestrzeni: do przebywania w niej, spotykania się, wykorzystywania do własnych potrzeb – mówią pracownicy rybnickiego Ośrodka Pomocy Społecznej, który jest liderem projektu.

Projekt realizowany jest na terenie Niewiadomia i Niedobczyc już od września ubiegłego roku i potrwa prawie do końca tego roku. OPS-owi w realizacji projektu partnerują CRIS, Stowarzyszenie 17-tka i Rybnicki Klub Piłkarski - Szkółka Piłkarska ROW Rybnik.

Celem nowatorskiego projektu jest aktywizacja społeczna i zawodowa 100 osób w wieku 15-25 lat, zwłaszcza tych należących do pewnych grup problemowych: samotne matki, kobiety w ciąży, rodzice, osoby chore i niepełnosprawne, osoby zagrożone wykluczeniem społecznym, osoby, które przerwały kształcenie na poziomie podstawowym i gimnazjalnym. – Chcemy udowodnić, że ten teren to nie marazm, że jest tu dużo osób zaangażowanych w kulturę, w sport. Czasami trzeba im trochę pomóc – mówi Piotr Masłowski z CRIS-u

W ramach projektu w obu dzielnicach odbędzie się kilka wydarzeń, mających na celu integrację mieszkańców. Będzie można skorzystać też m.in. z poradnictwa specjalistycznego, w tym rodzinnego, pedagogicznego, psychologicznego, prawnego, socjalnego, zawodowego. Na zainteresowanych czekają też warsztaty, na które już można się zapisywać. – Chcieliśmy, żeby te szkolenia przygotowały mieszkańców tych dzielnic do samodzielnego organizowania później różnych eventów, stąd szkolenia takie jak konferansjer, wodzirej, ale też szkolenie z zakresu promocji wydarzeń za pomocą nowych mediów internetowych, szkolenie z oświetlenia i udźwiękowienia imprez i dużo więcej – mówi Dorota Honisz z CRIS-u. Wszystkie informacje zainteresowani znajdą na stronie projektu www.trafrybnik.pl.

Projekt został dofinansowany ze środków Unii Europejkiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego kwotą ponad 1 milion 414 tys. zł.

 

Na stronie portalu rybnik.com.pl można też zobaczyć fotoreportaż. Link tutaj.Newsletter

Zapisz się do newslettera, a prześlemy Ci najnowsze informacje o projekcie!

 

 

Newsletter

Kontakt

Ośrodek Pomocy Społecznej

44-200 Rybnik

ul. Żużlowa 25

tel. +48 32 422 11 11 w. 35

Mirosław Górka - koordynator

e-mail:koordynatorops@trafrybnik.pl

biuro projektu:

e-mail:biuroops@trafrybnik.pl

Program UE

  • Kapitał Ludzki Narodowa Strategia Spójności
  • Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich
  • Unia Europejska Europejski Fundusz Społeczny

Strona Internetowa Bez Barier
Serwis spełnia wytyczne dostępności WAI:AA (WCAG 1.0 Priority 2) oraz Section 508