T:RAF - Twój: Rozwój, Aktywność, Forma

Dofinansowanie z Unii Europejskiej

Projekt współfinansowany
ze środków Unii Europejskiej
w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Kapitał Ludzki Narodowa Strategia Spójności
Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich
Unia Europejska Europejski Fundusz Społeczny
NiedobczyceNiewiadomNiedobczyceNiewiadomNiedobczyceNiedobczyce - Niewiadom
Jesteś tutaj: Strona główna » 7 pytań na 7 dni

Dzielnica z lotu ptaka - Dariusz Szuba (09 grudnia 2016)

Dariusz SzubaDariusz Szuba

Świat z góry wygląda inaczej, nawet znajoma okolica widziana okiem drona robi wrażenie. Przy każdym starcie jestem ciekaw, co zobaczę na ekranie monitora z podglądem obrazu. Mamy teraz możliwości, które jeszcze całkiem niedawno były nieosiągalne – czy to ze względów technologicznych czy finansowych.

Mirosław Górka: Witaj Darku, w tym roku Twoja firma (DS Dron) obchodziła pierwsze urodziny. Co przez ten czas udało Ci się osiągnąć, a nad czym jeszcze musisz popracować?
Dariusz Szuba: Ten rok obfitował dla mnie w nowe doświadczenia, inspiracje oraz motywacje do dalszych działań. Doświadczenie zbierałem przede wszystkim na dwóch polach: tym formalnym – pierwszy rok prowadziłem działalność gospodarczą, oraz „artystycznym”. Świat inaczej wygląda z góry, minęło trochę czasu zanim zacząłem odpowiednio „ustawiać się” w powietrzu, wybierać wartościowe kadry. Poza tym nauczyłem się po prostu robić swoje. Krytyka działa na mnie mobilizująco.

Nie do przecenienia jest również ilość przeprowadzonych spotkań , nawiązanych znajomości. Są wśród nich pasjonaci lotnictwa, filmowcy, przedsiębiorcy, dziennikarze. To wielka wartość.

 

MG: W ogóle, od czego zaczęła się Twoja przygoda z dronami i fotografią? Bo patrząc na Twoje prace stwierdzam, iż nowicjuszem nie jesteś.
DS: Zanim zająłem się dronami nie byłem związany z fotografią. Nigdy nie byłem też modelarzem. Wygląda więc na to że to, co mnie w pewnym momencie zaintrygowało, to możliwości jakie daje połączenie tych dwóch dziedzin. Świat z góry wygląda inaczej, nawet znajoma okolica widziana okiem drona robi wrażenie. Przy każdym starcie jestem ciekaw, co zobaczę na ekranie monitora z podglądem obrazu. Mamy teraz możliwości, które jeszcze całkiem niedawno były nieosiągalne – czy to ze względów technologicznych czy finansowych.
Czy jestem nowicjuszem? Zależy jak na to spojrzeć. Obiektywnie minęło niewiele czasu, niemniej odnosząc to do konkretnego segmentu rynku w którym działam, czyli tworzenia materiału przy jednoczesnym operowaniu bezzałogowcem z kamerą na pokładzie, to mam stosunkowo spore doświadczenie. Na pewno zrobiłem już kilka tysięcy zdjęć i filmów.
Tak czy inaczej bardzo mi miło, że moje zdjęcia się podobają.

MG: Jakich masz najwięcej zleceń? Były takie, które Cię totalnie zaskoczyły albo musiałeś odmówić ?
DS: Najczęściej pojawiają się zlecenia od biur nieruchomości (budynki, działki na sprzedaż), firm budowlanych (efekty remontów, dokumentacja postępów w pracy, wyburzenia), agencji reklamowych. Dla właścicieli hoteli oraz pensjonatów z kolei ujęcia z drona są efektownym uzupełnieniem materiałów marketingowych. Dzwonią również klienci chcący zrobić sobie pamiątkę z eventu, imprezy sportowej czy wesela. Poza tym nawiązałem współpracę z Wydziałem Promocji Urzędu Miasta Rybnika, moje zdjęcia można zobaczyć w publikacjach miejskich.
Sytuacja, która zapadła mi w pamięci miała miejsce przy okazji wykonywania zlecenia ślubnego w Częstochowie. Pani młoda zaproponowała żebym zrobił ujęcia wewnątrz kościoła. Odmówiłem wtedy ze względów bezpieczeństwa. Teoretycznie sprzęt jest zdolny do operowania wewnątrz budynków, jednak w sytuacji awaryjnej nie ma miejsca na poprawki. Zdarzało mi się latać w pustej hali magazynowej, ale nie w kościele pełnym ludzi. Do tego dochodzi hałas, który skupiałby większość uwagi i dekoncentrował zgromadzonych. Ostatecznie państwo młodzi i tak byli zadowoleni, zasugerowałem w zamian plener w okolicach zamku w Olsztynie.

 

MG: Mieszkasz w Niedobczycach, ale chyba od niedawna spoglądasz na nie z góry? Lubisz swoją dzielnicę?
DS: Z Niedobczycami jestem związany od zawsze. Pierwsze kroki w edukacji, na pewno większość spędzanego wolnego czasu. Oczywiście tutaj czuję się jak w domu, tutaj mam dziewczynę, rodzinę i wielu znajomych. Nad naszą dzielnicą latałem dopiero kilka razy, ale już wiem że mamy tutaj sporo ciekawie prezentujących się z lotu ptaka obiektów. W najbliższym czasie podzielę się tym widokiem z Twoimi czytelnikami, w wolnej chwili zrobię ujęcia Niedobczyc i Niewiadomia.


MG: Wczoraj w Niedobczycach znaleziono drona. Miałeś podobne zdarzenie? Często dochodzi do awarii tego typu sprzętu?
DS: W ostatnich latach jesteśmy świadkami bardzo dynamicznego rozwoju dronów, co wpływa pozytywnie na ich niezawodność. Nie zmienia to faktu, że ich działaniem steruje, czasem zawodna, elektronika. Gdy zawiesi się laptop, rzadko spada na nas z kilkudziesięciu metrów. Dron przeciwnie. Należy dodać do tego zagrożenia zewnętrzne, w tym pogodowe, oraz czynnik ludzki, który chyba najczęściej zawodzi. Staramy się to wyeliminować poprzez szkolenia, które są obowiązkowe, ale tylko dla operatorów wykonujących loty komercyjne. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że przestrzeń powietrzna jest dokładnie podzielona, rządzi się swoimi prawami. Wszyscy jednak, bez względu na charakter wykonywanego lotu czy poziom własnej wiedzy, muszą się do nich stosować – jak wiadomo nieznajomość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania. Chodzi więc nie tylko o bezpieczeństwo ludzi i mienia na ziemi, ale też o odseparowanie naszych działań od ruchu lotniczego odbywającego się w powietrzu.
Mnie na szczęście nic takiego się nie wydarzyło, z każdym doświadczeniem jako operator widzę coraz więcej zagrożeń, przez co łatwiej mi je eliminować. Na moim sprzęcie są jednak moje dane kontaktowe, więc w razie czego proszę dzwonić :)

 

MG: Jesteśmy w okresie świątecznych zakupów i z niepokojem obserwuję rodziców, którzy swoim pociechom kupują drony. Czy to faktycznie bezpieczna zabawka? Podzielasz moje obawy?
DS: Twój niepokój jest w mojej ocenie uzasadniony. Nieprawidłowo używany sprzęt potrafi wyrządzić dużo szkody, co do tego nie mam wątpliwości. Z drugiej strony to naprawdę fajne zabawki, dające sporo frajdy. Zakazanie tego byłoby bezsensowne. Generalnie, wszystko zależy od podejścia operatora, w przypadku dzieci – rodzica. Loty wykonywane dronem – zabawką nawet przez niedoświadczonego użytkownika także mogą być wykonywane bezpiecznie. Potrzebny jest tylko zdrowy rozsądek.

 

MG: Na zakończenie powiedz mi, czy dronowi smog nie groźny?
DS: Dronowi smog niegroźny, powiem więcej – drony stają się coraz skuteczniejsze w walce ze smogiem. Mnie osobiście zdarzyło się robić zdjęcia zanieczyszczonego powietrza nad Rybnikiem dla Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych przy okazji akcji „Wyjście Smoga”. Poza tym na Śląsku i w Krakowie już testowane są rozwiązania, które pozwolą na mierzenie stężenia szkodliwych substancji w powietrzu lub pobranie jego próbek. Z tego co słyszałem, prototypy są już gotowe. W najbliższej przyszłości wystarczy podlecieć dronem nad komin, aby zebrać wiarygodne informacje na temat wydobywających się z niego zanieczyszczeń. Póki co poruszamy się tutaj na gruncie jedynie zapowiedzi, chociaż według mnie – bardzo obiecujących.


Dariusz Szuba – urodził się w 1990 roku w Rybniku, mieszka w Niedobczycach. Uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 21 oraz do gimnazjum przy ul. Rymera w Niedobczycach. Następnie skończył Technikum Informatyczne w Wodzisławiu Śląskim oraz Studia Inżynierskie na kierunku Logistyka w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Na początku 2015 roku uzyskał uprawnienia operatora drona i od tamtego czasu zajmuje się tym zawodowo. Właściciel firmy DS Dron.

 

Rozmawiał: Mirosław Górka


Galeria zdjęćNewsletter

Zapisz się do newslettera, a prześlemy Ci najnowsze informacje o projekcie!

 

 

Newsletter

Kontakt

Ośrodek Pomocy Społecznej

44-200 Rybnik

ul. Żużlowa 25

tel. +48 32 422 11 11 w. 35

Mirosław Górka - koordynator

e-mail:koordynatorops@trafrybnik.pl

biuro projektu:

e-mail:biuroops@trafrybnik.pl

Program UE

  • Kapitał Ludzki Narodowa Strategia Spójności
  • Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich
  • Unia Europejska Europejski Fundusz Społeczny

Strona Internetowa Bez Barier
Serwis spełnia wytyczne dostępności WAI:AA (WCAG 1.0 Priority 2) oraz Section 508